Ile czasu zajmuje mi nauka francuskiego?

Francuski przypomina mieszankę wszystkich zachodnioeuropejskich języków. W średniowieczu był uznawany za język dworu w Anglii. Co ważniejsze, Francja była kiedyś potęgą świata przez długi okres czasu, zresztą pisałem o tym w ostatnim wpisie odnośnie zamków w Dolinie Loary. Automatycznie przez swoją pozycję, język francuski zyskiwał miano szlacheckiej łaciny. Jak myślicie, czy trudno uczyć się języka, który jest tak różnorodny przez swoją historię?

Czy francuski jest trudniejszy od angielskiego?

Język angielski nie bez powodu jest najpopularniejszym językiem na świecie (>1mld) – jest on po prostu najłatwiejszy. Nauka francuskiego niestety nie jest tak prosta jak języka angielskiego, ale na pewno prostsza od mozolnej nauki niemieckiego. Mimo wszystko zaraz po opanowaniu pierwszych xstu słów, zacznie do Ciebie trafiać bardzo unikatowa i ciekawa historia tego języka. W porównaniu do angielskiego, angielski jest po prostu nudny.

Opanujesz francuski ucząc się godzinę dziennie!

Temat jak rzeka, czyli jak szybko da się nauczyć języka obcego. Jedni dzięki swoim zdolnościom i poświęceniu nauczą się go w pół roku do poziomu zaawansowanego, a drudzy w 2-3 lata. Wszystko zależy od cierpliwości, uporu i wiary we własne siły. O tą ostatnią cechę szczególnie trudno w momencie, jeśli francuski jest naszym pierwszym językiem.

Mam dla Ciebie dobre wieści! Powiem, że nawet rewelacyjne! Jeśli masz dobre materiały do nauki, które od razu Cię nie zanudzą – francuskiego nauczysz się po godzince dziennej nauki. To na prawdę mało zważywszy ile typowy Kowalski spędza średnio czasu przed telewizorem. Jak szybko nauczysz się podstaw?

Wystarczy miesiąc, aby opanować francuski na takim poziomie, aby móc spokojnie „dogadać się” z obcokrajowcem. Jeśli liczysz na wyższy poziom opanowania językowego to po roku powinieneś już płynnie mówić w tym języku. Pamiętaj – najważniejsza jest cierpliwość i sumienność!

Ile ja uczę się teraz?

Zastanawiacie się, ile czasu trzeba poświęcić, żeby nie stracić zdolności językowych? Około 30 minut. Wystarczy, że załączę telewizję na 15 min/5 min mówienia/ 5 min tworzenia zdań/5 min jakaś powtórka. To zupełnie wystarcza. Tak jak widzicie nie jest trudno utrzymywać swoje zdolności językowe.

Komentarze (1)

  1. Dokładnie wszystko zależy od tego, jakie kto ma zdolności językowe i ile ma w sobie samo zaparcia. Ogólnie moim uczniom opanowanie języka francuskiego do poziomu pół zaawansowanego ( potrafią mówić, pisać, ale popełniają błędy ) zajmuje około 6 miesięcy. Tylko, że ja prowadzę dość intensywny kurs i na samym początku jak się spotykamy to zaznaczam, że jak nie chce im się uczyć to niech idą gdzie indziej. Wiadomo dużo osób rezygnuje, ale ja nie mam ciśnienia.

    W każdym razie do rozmawiania z dość dobrym akcentem wystarczy nawet 3 miesiące, ale musi być
    a) nauczyciel, który zna się na temacie
    b) uczeń musi uczyć się w każdym, dosłownie każdym momencie kiedy ma wolny czas.

    Bardzo fajny artykuł 🙂 Pozdrawiam!